Evlenme Törenleri

04.08.2016 9:48:51 AM
Başlıksız Belge

İLÇEMİZDE EVLENME GELENEK VE ANANELERİ

KIZ ARAMA

Evlenecek çocuğu olan anneler,18-19 yaşlarındaki çocuklarına kız aramaya başlarlar.Evlenecek çocuk askerdeyken bu arama hızlandırılır.Kız aramanın en güzel yolu, çevrede yapılan düğünlere gitmek, eş-dost akrabalarla yapılan aile toplantılarında yada hamamda kız beğenmektir. Evlenecek oğlan,anne gözüyle çevredeki kızları göz hapsine alır.Onlara not verir ve değerlendirir.Düğünlerde, törenlerde oynayan gezinen genç kızlar, Damat adayının anneleri için birer gelin adayıdır.

Gelin adaylarından fiziki güzellik, kibarlık, zarafet yanında asil aileden gelme, el sanatları becerilerine sahip olma, mutfak ve diğer ev işlerine yatkınlık, sakar ve patavatsız olmama gibi özellikler aranır.

KIZ İSTEME

Damat adayının annesi, kızı beğendikten sonra çevreden soruşturur. Kız hakkında söylenenleri dinler. Başka bir talibinin ve oğluna uygun olup olmadığını anlar. Kız hakkında çevreden olumlu bir havanın olması durumunda, kız kardeşleri, teyzeleri kıza bakmaya giderler.Bir ağız yoklaması yapılır. 
Kızı İstemeye bir engel yoksa, bir bahane ile kız ve oğlanı güvenilir bir akraba tarafından görüştürürler. Oğlan ve kız bir birlerini görüp beğenmeleri durumunda, kız isteme işleri başlar. 
Tabi bu arada kız evi, oğlan evini tanıyabilecek eş-dost arar ve oğlan evi hakkında istihbarat yapar. tanımaya ve araştırmaya başlarlar. Kız evinin kararı kesinleştiğinde bir haberciyle uygun görüşü bildirilir. Eğer niyetleri yoksa birşeyler bahane edilerek oğlan evi vazgeçirilir. 
Erkek tarafı, ailenin en yaşlısı kişinin nezaretinde, Anne ve Babayla birlikte, eğer ailede bir büyük yoksa,sözü geçen olgun-yaşlı bir akraba yada komşu ile kızı istemeye giderler. Kız istemeye “Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım” manasında tatlı alınarak gidilir. 
Gelin adayı misafirlere kahve ikram eder. Normal gezmelik toplantıdan farklı, resmi bir hava vardır. Sözü geçen büyük, söze başlar.Kızın babasına,”Allah’ın emri, Peygamberin kavli ile kızınızı oğlumuza istemeye geldik”der. Kızın babası “Hoş geldiniz, safalar getirdiniz, başımın üstünde yeriniz var”derse ailenin görüşünün de olumlu olduğu, kızın razılığı da var demektir. Aksi takdirde biraz zaman isteriz veya sonra haber veririz gibi şeyler söylenir.

NİŞAN

Nişan günü,her iki taraf arasında uygun bir şekilde tespit edilir.Hazırlıklar başlar.Nişan gününden önce alışverişe çıkılır.Gelin adayına nişan elbisesi,ayakkabı,çanta ve iç çamaşırı(özellikle ipek olur)alınır.Kız tarafı ise damada takım elbise,ayakkabı,gömlek ve kravat alır. 
Birkaç gün önce kapı-komşular dost-ahbaplar nişana çağrılır.Misafirler belirlenen saatte gelirler.Nişan günü sabah oğlan tarafı gelini kuaföre götürür.Alınan giysilir kuaförde giydirilir.Damat kız evine gelince nişanlısına çiçek takdim eder,koluna girer,alkışlar arasında misafirlere hoş geldiniz der.Bu arada oyunlar oynanırken,gelin ve damat da oynatılır. 
Sıra takılara gelir.Takılar özel bir tepsiye konularak getirilir.Damat tarafından ailenin bir büyüğü kısa bir konuşma yaparak yüzüklerin kurdelelerini keser.Kızın takılarını oğlan,oğlanın takılarınıda kız takar.Kurdeleler kesilerek genç kızlara dağıtılır ki,kısmetleri açıla. 
Nişanlar takıldıktan sonra şerbetler içilir.Damat ve geline iki bardak şerbet getirilir.Yarıya kadar içildikten sonra bardaklar geğiştirilir.Oyunlar oynanır ve nişan töreni biter.

NİKAH

Battalgazi’liler Dini geleneklere bağlı olduklarından, resmi nikah kıyılırken, dinin gereğini de yerine getirirler. Resmi nikah gerekli işlemleri tamamlandıktan sonra, Nikah salonunda yada evde, resmi görevli karşısında şahitler ve misafirler huzurunda kıyılır. 
İmza atıldığı sırada gelin-güvey birbirlerinin ayaklarına basarlar. Geleneğe göre “kim kimin ayağına daha önce basarsa sözü geçer” inanışı vardır. Davetlilere şeker, çikolata dağıtıldıktan sonra nikah tamamlanır.

KINA GECESİ

Kına gecesi düğünden bir gün önce akşam yapılır.Damat evinden birkaç kişi bir gün önce giderler.Erkekler dışarıda oynarlar,kadınlar ise içeride kınayı hazırlarlar.Kız tarafı gelini bir odaya alırlar.Giysilerini giydirmeden erkek tarafına göstermezler.Gelin odadan çıkarılırke erkek tarafı bazı takılar takarlar.Bu arada gelin ve damat oynatılırken şeker ve çikolatalar dağıtılır. 
Sıra kınaya gelir. Aynı kınadan misafirlere dağıtılır. Gelin isterse bir tarafa kendi adının baş harfini,diğer eline de nişanlısının isminin baş harfini yazmak suretiyle kınayı yakar. Genç kızlar çeşitli maniler söyler, geline morel vermek için çeşitli oyunlar oynarlar. (en sık oynanan oyun Elazığ yöresi türküsü olan çayda çıra oyunudur.).Genç kızlar gelini içlerine alarak çeşitli şarkı ve türküler söylerler. 
Bu arada “Gel anam,gel bacım,gelin olasın,Çarşamba,Perşembe bize gelesin”denildikten sonra “Aldık kızınızı it yalasın yüzünüzü” veya “Aldık kızı bastık tuzu”gibi espriler yapılır. 
Elinin kınası al eylemişler 
Gözünün sürmesi bal eylemişler 
Gelini yiğide mal eylemişler, 
gibi çeşitli türküler de söylenilir.


DÜĞÜN TÖRENİ

Önceden tespit edilen gün, gelinin Baba evinden çıkacağı gün demektir.Yalnız Mevlit okunarak yapılan düğünler olduğu gibi,davul zurna eşliğinde yapılan düğünlerde vardır. Düğünler genelde davullu ve zurnalı olur. (günümüzde düğün salonları daha pratik olduğu için, yada düğün yapılacak bahçe yeri bulunmadığından tercih edilmektedir.) 
Düğün törenlerinde yöreye has oyunlar oynanır. Kadınlar erkekleri seyreder,f akat erkeklerin kadınları seyretmesi uygun görülmez. Aileler arasında fark gösterebilir. Çeşitli skeç, tiyatro, kılık değiştirme ( Deve,Ayı veya Arap) gibi oyunlar oynanır. Bu arada gelin hazırlanır.Öğleye doğru gelin alınmaya gelinir. Gelin kapısı verilen bahşiş ile açılır. Gelinin erkek kardeşi gelinin beline kırmızı bir kurdele bağlar.Gelin artık aile fertleriyle vedalaşır.Gelin evi müsade ederse, damat gelinin koluna girer ve evden çıkarır,degilse babası veya kardeşi çıkarır. 
Gelin, damat evine götürülürken arabası süslenir, konvoy oluşturulur. Yol kesilerek sağdıçtan para talep edilir. Yöredeki ziyaretlerden birine uğranılması hayırlı görülür. Eğer gidilecek yol uzun ise, yolun müsait bir yerinde arabalar durdurulur, damadın arkadaşları halay çekerek oyunlar oynanır. 
Damat evine gelindiğinde, Kaynana, gelini eşikte bekler.Gelin eşiğe konulan ve içinde buğday bulunan küpü kırar.Daha sonra kaynana tarafından tutulan Kur’an-ı Kerim’in ve aynanın altından geçirilir. Gelin önce çehiz odasına alınır. Damat yüz görümlüğünü alır ve süzülme denilen salona alınır. Düğüne giden misafirler çeşitli takılar takar. Yemekler yenilir ve tören biter.

GELİN HAFTASI

Düğünden bir hafta sonra,sağdıç baklava yaptırıp getirir.Baklavanın ortasını gelin ve damada yedirir.Üçüncü günü gelinin ablası gelir.Bir hediye veya tatlı getirir.Dördüncü günü sağdıç,gelin ve damadı davet eder.Gelin-damat sağdıç bohçası ile sağdıçın evine giderler.Gelinin babası,gelin ve damada çeşitli hediyeler takdim eder.15.günü kız evi oğlan evine davet edilir. 
Gelin haftasında; kaynanası,görümceleri, eltileri ile birlikte kız evine gidilir. Annesi kalabalık gelen misafirlere bir gün önceden hazırlık yapmıştır. Kız tarafında, kızın arkadaşları, samimi komşuları, ailenin ileri gelenleri toplanır. Gelen misafirler hediyeli gelir. Yemek ve tatlılar ikram edilir. Normal bir vakitte gelin ve damat dışında tüm misafirler gider. Gelin – Damat akşam misafiri olurlar.Gelin babasının elini öper, baba bütçesine göre önceden hazırladığı hediyeyi kızı ve damadına verir.

On beş gün sonra gelinin bütün akrabaları damat evine davet edilir. Düğünde hediye getirmemiş olan yakın akrabalar burada hediyelerini verirler. Yemek ve tüm ikramlardan sonra kızın birinci dereceden akrabaları dışındaki misafirler gider. Geline, kendi ailesiyle (Anne-Baba-Kardeşleri) başbaşa kalma imkanı sağlanır.


  • Battalgazi Belediyesi Resmi Internet Sitesi
Başkan Kurumsal Battalgazi E-Belediye Güncel Hizmetlerimiz
•  Özgeçmişi •  Birimler •  Battalgazinin Tarihi •  Emlak İşlemleri •  Haberler •  Başvuru Takip
•  Başkanın Mesajları •  İlkelerimiz •  Battalgazide Kültür •  Duyuru ve İlanlar •  Öneri / Şikayet Formu
•  Başkana Mesaj •  Meclis Kararları •  Battalgazide Eğitim •  Foto Galeri •  Bilgi Edinme Formu
•  Başkan Foto Galeri •  Meclis Üyeleri •  Battalgazide Tarım •  Video Galeri •  Evrak Doğrulama
•  Başkanlarımız •  Demografik Yapısı •  Nöbetçi Eczaneler
•  Mali Raporlar •  Tarihi Eserler •  Vefat Edenler
•  Misyonumuz •  Mahallelerimiz •  Hava Durumu
•  Vizyonumuz •  Fotoğraflarla Battalgazi

Uçbağlar Mah. Sivas Cad. No:48 // Battalgazi - MALATYA
Telefon : 0 422 328 44 44 - Faks : 0422 322 00 50